yoğurt nasıl mayalanır

By | 25 Eylül 2016

evde-yogurt-nasil-mayalanir
Evde yoğurt nasıl mayalanır? En doğrü yoğurt nasıl mayalanır?
Uzmanlar ev yapımı yoğurt tüketmeyi öneriyor Bi Göz gezdireLim derim
Sütün mayalanması sonucu yoğurt elde edildiğini hepimizi biLiyoruz. En sık kullanılan türü, inek sütünden elde edilen yoğurttur. Yoğurt her zaman sofralarimizdaki yerini bulmuştur, Peki sağlıklı yoğurt tüketmek adına evde nasıl yoğurt mayalanır? İşte Sizlere yoğurt mayalamanın püf noktaları…

Yoğurt mayalamak için malzemelerimiz

1 litre süt
1 kaşık yoğurt
Çay kaşığının ucuyla tuz

yogurt-mayalama
Sütü orta ateşte kaynatın. Köpürmeye başlayınca kepçe yardımıyla havalandırarak karıştırın ve altını hemen kısın. Sütün üçte biri azalana kadar bu şekilde karıştırarak kaynatın.

Ocaktan alıp soğumaya bırakın. 10-15 dakika istenilen sıcaklığa gelene kadar bekletin. Küçük bir püf nokta; serçe parmağınızı yakmayacak şekilde ılınmasını bekleyin. Ufak bir kabın içine yoğurt ve tuzu ekleyip pürüzsüz olana kadar karıştırın. Daha sonra tenceredeki sütün içine karıştırın.

Sütten kaba biraz alıp boşaltıp içinde yoğurt kalmayana kadar işlemi tekrarlayın.
Tenceredeki sütün iyice karışmasını sağlayın. Tercihen cam olan yoğurt kaplarına döküp, ağzına kapağını kapatmadan 10-15 dakika civarında 50
derecede çalıştırıp kapatılan fırına koyun.

Fırının kapağını hiç açmadan 5 saat bekletin. Sürenin sonunda yine ağzı açık olarak buzdolabına koyun. 7 saat süreyle buzdolabında bekletip kapağını kapatın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir