Negatif Kalori Nedir?

By | 27 Ağustos 2015

Yedikçe bize kilo verdiren, içerdiği kaloriden daha fazla kalori yaktıran “negatif kalorili” yiyecekler, doğru mudur yanlış mıdır?

Tükettiğimiz her gıdanın mutlaka kalorisi vardır. Yalnız bazı besinlerin sindirimi zor olduğundan vücut sindirebilmek için besinlerin kalori değerinden fazla kalori yakar. Böylece alınan gıdaların kalori değeri de negatif olur.

Bu türden gıdaların fazla tüketilmesi ile kilo vermenin kolaylaştığı konusunda uzmanlar aynı görüşte olmasalar da tüketilmesinde her hangi bir sakınca yoktur. Üstelik bu guruptaki besinlerin tüketilmesi önerilmektedir.

negatifkaloriNegatif kalorili dutsu meyveler

Protein tüm diyetlerde vücudun en önemli gereksinimidir. Böğürtlen, yaban mersini ve ahududu gibi dutsu meyveler de negatif kalorili olsa da protein değerleri ile önemlidir. Genel olarak dutsu meyveler tatlıdır ve tek başına yenebilir olduğundan önerilir.

Böğürtlen, ahududu, yaban mersini gibi meyveler C vitamini, antioksidan ve yüksek besin değerleri sayesinde bağışıklığı güçlendirmeye yardımcı olurlar. Ahududu ve yaban mersini göz sağlığı için çok faydalıdır ayrıca yaban mersini ve kızılcık idrar söktürücü özelliğe sahiptir. dutsu meyvelerin 250 gr da yalnızca 50 kalori olduğundan uygulanacak diyet proramına dahil ederek tüketmekte oldukça yararlı olacaktır.

Negatif kalorili turunçgiller

Greyfurt, portakal ve limon ise daha düşün kalorilidir. Lifli meyveler olarak bilinirler, sindirim sistemini düzenlemeye yardımcı olurlar ve C vitamini deposudurlar.

Bu meyveleri genelde düzenli olarak tüketmek gerektiği gibi özellikle diyet uygulayanların daha sağlıklı kilo vermelerini sağlayacaktır.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir