Yahudi Yerleşimcilerin Saldırıları

İsrailli gazete Haaretz Pazar günü yaptığı açıklamada, 2018’de işgal altındaki Batı Şeria’daki Filistinlilere karşı Yahudi yerleşimciler tarafından 482 saldırı düzenlediğini açıkladı.

Her gün Filistinlileri hedef alan yerleşimci saldırıların 2017 yılına göre üç kat arttığını söyledi.

“Aralık ortası itibariyle, 2017 yılında 140’a kıyasla 482 olay bildirildi” dedi.

Gazete, yerleşimciler ve sağcı eylemcilerden kaynaklanan şiddetin “Filistinlilere taş atmak ve taş atmak” olduğunu yazdı.

“Daha sık olarak, suçlar milliyetçi ve Arap karşıtı ya da Müslüman karşıtı sloganlar çizmek, evlere ve arabalara zarar vermek ve Filistinli çiftçilere ait ağaçları kesmekten ibaretti” dedi.

Yerleşimci saldırıları “Filistinlilere dövmek ve taş atmak, milliyetçi ve Arap karşıtı ya da Müslüman karşıtı sloganlar çizmek, evlere ve arabalara zarar vermek, Filistinli çiftçilere ait ağaçları kesmek” arasında değişiyordu.

Yerel kaynaklara göre, geçtiğimiz ay Yahudi yerleşimciler Batı Şeria kenti Salfit yakınlarındaki Filistin Dini İşler Bakanı Yousef Adais’i taşıyan bir konvoya saldırdılar.

“Yerleşimciler konvoya taşlarla saldırdı; bir araba zarar görmemiş olmasına rağmen rapor edildi, ”dedi.

Filistin hükümetine göre, Filistin Başbakanı Rami Hamdallah’ı taşıyan bir konvoy da Aralık 2018’de Nablus yakınlarında benzer bir yerleşimci saldırısına maruz kalmıştı.

Filistinlilerin rakamlarına göre şu anda 650.000’den fazla Yahudi yerleşimcisi, Batı Şeria genelinde 196 yasadışı yerleşim (İsrail hükümetinin onayı ile inşa edilmiş) ve 200’den fazla yerleşimci “karakolunda” yaşıyor.

islami sohbet sitesi

Aslen Amasya'lı olan yazarımız; 1968 yılında babasının memuriyeti nedeniyle Nevşehir'de dünyaya geldi. Tahsil hayatını çeşitli illerde tamamladı. 1989 yılında Uzman Jandarma olarak T.S.K. saflarına katıldı, yurdun çeşitli yerlerinde 22 sene görev yaptıktan sonra 2011 yılında kendi isteğiyle emekli oldu ve İzmir'e yerleşti. Evli ve iki çocuk babasıdır.

Yorumlarınızı Esirgemeyin