Müslüman Olan Ünlüler

Muhammed Ali

Muhammed Ali, bu listedeki artık hayatta olmayan tek ünlüydü. Bu yazı yazıldığı sırada gerçekte öldü, ancak sanırım pop kültürü üzerindeki etkisi ve etkisi kıyaslama yapmadığından, bu efsaneyi de dahil etmek zorunda kaldım. Hayattayken, Muhammed Ali, bugüne kadar yalnızca en ünlü Müslüman değildi, aynı zamanda en ünlü kişi olduğu söylenebilir.

Kentucky, Louisville’de doğan Cassius Clay, 1964’te 22 yaşında ağır bir şampiyonluk kazandı. Kısa bir süre sonra “İslam’ın Ulusları” na (ortodoks İslam değil) dönüşüp adını değiştirdi. 1967’de, kariyerinin başbakanı, dini inançlarına dayanarak Vietnam’da hizmet etmek için orduya hazırlanmayı reddetti. Daha sonra tutuklandı, kaçırma taslağı mahkum edildi ve şampiyonluk unvanını elinden aldı. Dört yıl süren bir mücadeleden sonra, mahkumiyeti sonuçta Yüksek Mahkeme tarafından bozuldu ve Ali, savaşmaya devam etti.

Özellikle Afrika kökenli Amerikalılar için, medeni haklar döneminde çok sık konuşulan bir kahramandı ve sık sık hapis cezası (Nelson Mandela) veya suikastla sonuçlandı (Martin Luther King Jr. ve Malcolm X). Genelde tüm zamanların en büyük boksörü olarak kabul edilir ve kalıcı bir cesaret, bağlılık ve prensip sembolüdür. 1975’te Sünni (ortodoks) İslam’a geçti. Hem boks kariyeri sırasında hem de sonrasında, Parkinson hastalığından muzdarip olmasına rağmen dünya genelinde barışı yaymak için ününü diplomat ve insani olarak kullandı. 2016 haziran ayında öldü.

Hasan Minhaj
Kredi: Yarık Klipler

Hasan Minhaj, bir Amerikan komedyeni ve Hint mirasının oyuncusu. Halen “The Daily Show” da Kıdemli Muhabir. 2017 Beyaz Saray Muhabirleri Yemeği’nde sahne almak için seçildi.

Minhaj, aslen Aligarh, Uttar Pradesh, Hindistan’dan gelen Müslüman bir aileden geliyor. Ailesi Minhaj’ın doğup büyüdüğü Davis, Kaliforniya’ya göç etti.

Mos Def
Kredi: Tuomas Vitikainen

Wikipedia hip-hop sanatçısı ve aktör Mos Def hakkında şunları söyledi: “Dante Terrell Smith Bey, Sheron Smith ve Abdul Rahman’ın oğlu, Brooklyn, New York’ta doğdu. Babası New Jersey’de yaşarken, en büyük 12 çocuk ve üvey çocuğunun annesi Brooklyn’de büyüdü. Babası başlangıçta İslam Milleti’nin bir üyesiydi ve daha sonra Ulustan gelen Sünni İslam ile birleşmiş olan İmam Warith Deen Mohammed’i takip etse de, Mos Def, 13 yaşına kadar [ortodoks] İslam’a maruz kalmadı. shahadasını, Müslüman inanç ilanını aldı. ”

Cat Stevens
Kredi: Bryan Ledgard

Londra’da bir Yunan Ortodoks babası ve Baptist anası olarak doğan Steven Georgiou, erken yaşlarda müziğe ilgi duydu ve Beatles gibi İngiliz gruplarından esinlenerek, genç olarak müzik yazmaya ve oynamaya başladı. 18 yaşındayken ilk rekor anlaşmasını imzaladı. İlk albümü İngiltere’de ilk 10’a ulaştığında başarısı hemen gerçekleşti. 1968’de gösterileri, görünüşleri ve röportajları içeren yorucu bir program sonucunda tüberküloza yakalandı. Birkaç ay boyunca hastaneye kaldırılırken pop-star yaşam tarzını beklemeye koymak zorunda kaldı. CatStevens.com’a göre “içsel bir yansıma ve meditasyon sürecine başladı… Sözleri daha ince ve sezgisel hale geldi ve şimdi manevi yolları keşfetmeye başlamıştı. “Yeni keşif maneviyatı, Pasifik Okyanusu’nda yüzerken neredeyse boğulurken meydan okuyacaktı. Kısa bir süre sonra erkek kardeşi tarafından Kuran’ın bir kopyası verildi ve 1977’de İslam’a geçti. Yolculuğu hakkında daha fazla bilgi için VH1 belgeselini izleyin “Cat Stevens: Müziğin Arkasındaki Hikaye “.

Kareem Abdul-Jabbar

Belki de genç nesil basketbol hayranlarına yabancı olan Kareem Abdul-Jabbar, NBA’nin tüm zamanların golcü lideri olarak görev yapıyor. Altı NBA şampiyonluğunu kazanma yolunda kariyeri boyunca herhangi bir NBA oyuncusu (Kobe Bryant, LeBron James ve Michael Jordan dahil) daha fazla puan aldı. Ayrıca, tüm zamanların en iyi kolej oyuncularından biriydi, 1967’den 1969’a kadar UCLA için üç ardışık ulusal şampiyonluk ve 1967’den 1969’a kadar turnuva MVP’leri kazandı. Bugün sık sık televizyonda ırk ve din konularını tartışıyor.

Riz Ahmed
Rizwan “Riz” Ahmed bir İngiliz aktör ve Pakistan kökenli bir rapçi. Bir aktör olarak, “Nightcrawler” daki koparma rolünden önce, “Guantanamo’ya Giden Yol”, “Shifty”, “Dört Aslan”, “Trishna” ve “Hasta Manors” gibi bağımsız filmlerdeki çalışmaları ile tanınıyordu. . O zamandan beri “Una”, “Jason Bourne” ve ilk Star Wars Antolojisi filmi “Rogue One” filmlerinde rol aldı. Ayrıca HBO bakanlıklarında Nasir Khan rolünde “The Night Of”; gösteri ve performansı eleştirel olarak övüldü ve ona Altın Küre ve SAG adaylığı kazandı. TIME dergisinin 2017’deki En Etkili Kişi listesinde yer aldı. Vikipedi alıntı .
Jermaine Jackson
Kredi: Refleksivite Sermaye Grubu

Pop pop yıldızı Michael Jackson’ın ağabeyi olan Jermaine, müzik kariyerine “The Jackson Five” grubunun bir üyesi olarak başladı. Sonunda, 70’li ve 80’li yıllarda birçok hit şarkı kaydeden solo bir kariyer peşinde koşacaktı. Yehova’nın Şahidi olarak 1989’da İslam’ı kucakladı ve “İslam’da Hristiyanlık’ta bulamadığım soruların cevaplarını buldum” dedi.

Everlast
Kredi: Rejim Yönetimi

Everlast, 1992 yılında “House of Pain” grubunun bir üyesiyken “Etrafında Atla” yırtığı hit ile 1992 yılında müzik sahnesine çıkan bir rapçi / şarkıcı. Şarkı ABD’de 3 numaraya ulaştı ve Grammy Ödülü’ne aday gösterildi. Alman ve İrlanda kökenli Katolik bir ailenin çocuğu olan 1996’da İslam’ı kabul etti. Kariyeri 2000 yılında gitar efsanesi Santana ile yaptığı bir şarkı olan “Put Your Lights On” Grammy ödülünü kazandığında zirvesine ulaştı. Doğum adı Erik Schrody olan Everlast, bu şarkının “yazdığım en kişisel şarkılar” olduğunu söyledi. Büyük bir kalp krizinden kurtulurken yazdı. Şarkıyı “her tür umutla, ancak gerçekten karanlık bir yerden gelmek… ve gerçekten birçok inancınızı sorgulamak ve ruhunuzdaki şeyleri doğrulamak” olarak nitelendirdi.

Faran Tahir
Kredi: Phil Konstantin

Amerika’da Pakistanlı Müslüman ebeveynler olarak dünyaya gelen Faran Tahir başarılı bir film ve televizyon oyuncusu oldu. “Demir Adam” (2008), “Star Trek” (2009) ve “Elysium” (2013) gibi filmlerde önemli roller oynadı. Ayrıca “Criminal Minds”, “NCIS”, “Grey’s Anatomy”, “West Wing” ve “Law & Order” gibi 40’ın üzerinde televizyon programında yer aldı.

Irrfan Khan
Kredi: Bollywood Hungama

Wikipedia’ya göre Irrfan Khan “ağırlıklı olarak Hintçe sinemasında eserleri ile tanınan bir Hintli sinema oyuncusu. Aynı zamanda İngiliz ve Hollywood filmlerinde eserleri ile tanınır. Film eleştirmenleri, çağdaşları ve diğer uzmanlar onu çok yönlü ve doğal oyunculuk için Hint sinemasının en iyi oyuncularından biri olarak kabul ediyorlar. ”Amerika’da“ Slumdog Millionaire ”(2008),“ Life of ”filmlerinde rolüyle tanındı. Pi ”(2012) ve“ Jurassic World ”(2015). Hindistan’da doğdu ve Müslüman olarak büyüdü.

Stevie B

İsmini bilmiyor olabilirsiniz ancak 80’lerin dans müziği hayranları için, 1990’da 1 numara olan ve 4 hafta boyunca ABD Billboard listelerinde en üst sıralarda bulunan “Seni Seviyorum (Postacı Şarkısı)” adlı şarkısını biliyorsunuzdur. Kısa süre sonra İslam’a dönüştü ve sonraki “Şifa” adlı albümü, İslami motiflerle süslenmiş kapak sanatını ve daha anlamlı ve vicdani bir mesajla birkaç şarkıyı içeren yeni ruhsal yolunu yansıtıyordu. “İçimdeki Gücü” şarkısında Stevie “İslam şimdi büyüyor, tarih yazıyor… Allah seni özgür bırakacak…” Benimle birlikte duracak mısın? ”“ İhale Aşkı ”şarkısı bir kadının sevgisinden değil, Tanrı’nın sevgisinden bahsediyor Sevgiler ve Şadah’ın Arapça tikelini, İslami inanç ilanını, Everlast’a çok benziyor (yukarıya bakın).

Bazı Ünlüler Neden Söz Edilmedi?

Snoop Dog, Ice Cube, Busta Rhymes ve diğerleri gibi ünlülerin Müslüman olduğunu başka yerlerde de okumuş olabilirsiniz ve neden yukarıda bahsedilmediklerini merak ediyor olabilirsiniz. Bunun nedeni birçoğunun “İslam” olarak adlandırdıkları bir versiyonunu takip etmeleridir, ancak gerçekte, Kuran öğretilerinin bir çelişki ve ihlalidir. “İslam Ulusu” (NOI) ve Beş Yüzdeleri gibi gruplar, Sünni (ortodoks) İslam alimleri tarafından İslam’ın sapkın bir versiyonu olarak kabul edilir.

Herhangi bir bireyi veya grubu yargılama niyetim değil ve NOI’nin birçok Afrikalı-Amerikalı’yı sosyal, ahlaki ve manevi olarak büyütdüğünü ve pek çoğunun (yukarıda belirtilen Muhammed Ali gibi) gerçek İslam’ı kabul etmenin bir sonraki doğal adımını attığını kabul ediyorum. Ancak, bunu gerçekten yapıp kamuya duyuruncaya kadar, kendilerine ne diyorlarsa baksın, onlara “Müslüman” diyerek kendilerini rahat hissetmiyorum.

Bununla birlikte, yukarıdaki listeden kimsenin ihmal edilmesi, mutlaka NOI’nin ya da başka bir mezhep mezhebinin takipçisi oldukları anlamına gelmez. Bu sadece listeye dahil olmak üzere kendilerini rahat hissetmek için yeterli bilgiye sahip olmadığım anlamına geliyor. Günün sonunda bu liste akıcıdır ve muhtemelen güncellenecek tir.

islami sohbet sitesi

Aslen Amasya'lı olan yazarımız; 1968 yılında babasının memuriyeti nedeniyle Nevşehir'de dünyaya geldi. Tahsil hayatını çeşitli illerde tamamladı. 1989 yılında Uzman Jandarma olarak T.S.K. saflarına katıldı, yurdun çeşitli yerlerinde 22 sene görev yaptıktan sonra 2011 yılında kendi isteğiyle emekli oldu ve İzmir'e yerleşti. Evli ve iki çocuk babasıdır.

Yorumlarınızı Esirgemeyin