Müslüman Kazaklar Çin’i Terk Ediyor

Kazakistan dış işleri bakanlığı Çinde yaşayan kazakların, Çin vatandaşlığını bırakmalarına izin verileceğini söyledi.

Çin, 2000’den fazla etnik Kazak’ın Çin vatandaşlığını terk etmesine ve ülkeyi terk etmesine izin veriyor, dedi. Kazakistan dış işleri bakanlığı, Pekin’in, Sincan’ın uzak batı bölgesindeki Müslümanlar’daki baskılara karşı bir ters tepki hissetmeye başlayabileceğinin bir işareti olduğunu söyledi. .

Uygur, Kazak ve diğer etnik azınlıkların kamplarda tutulması, 18 milyon kişilik Orta Asya ülkesi olan komşu Kazakistan’da bir sorun haline gelmiştir. Kazakistan ile Çin büyük bir ticaret ortağıdır ve Kazakistan devlet medyası genellikle bunu bildirmekten kaçınmıştır. Ancak eylemciler, uluslararası basın yayınlarının ardından eylem baskısının yavaş yavaş arttığını söylüyorlar.

Dışişleri bakanlığı basın ofisi, Kazak medyasının Aralık ayından itibaren Çin’in 2.000’den fazla etnik Kazak’ı terk etmesine izin vermeyi kabul ettiğini bildirdi. Kimin neden ayrılabileceği söylenmedi. E-postaya göre, Kazakistan’a geldikten sonra Kazakistan vatandaşlığı veya daimi ikamet başvurusunda bulunmalarına izin verilecek.

Çin dışişleri bakanlığı yorum talebine cevap vermedi.

Sincan’daki Çinli yetkililer, milyonlarca insanı kamplara sürükleyen büyük bir gözetim ve gözaltı kampanyası başlattılar . Eski tutuklular kültürlerini ve inançlarını reddetmek zorunda olduklarını ve politik olarak telkin edilmeye maruz kaldıklarını söylediler.

Gözaltına alınanlar, Kazakistan’da yaşayan Çin kökenli Kazakların sıkı sıkıya bağlı bir topluluğunun üzerinde ürperti. Pek çoğu Çin’i iş fırsatlarını sürdürmek veya çocuklarını Kazak okullarında Xinjiang’da sıkılaştırılmış kısıtlamalar konusunda eğitmek için terk etmişti.

Yüzlerce kişi Sincan’daki akrabalarıyla iletişimini kaybetti ve birçoğu daha fazla tanıtımın sevdiklerini eve getirmelerine yardımcı olacağını umarak mektup yazmaya ve medya konferanslarına katılmaya başladı.

Kazak savunuculuk grubu Atajurt’un başkanı Serikzhan Bilash, yetkililer tarafından bu yaz dört kez faaliyetlerini durdurması konusunda uyarıldığını söyledi ancak uyarılar daha sonra durdu. Aralık ayında, bir saat boyunca popüler bir Kazak talk show’una davet edildi ve tutuklanan Kazakların durumunu açığa çıkartan çalışmalarının artan toleransını gösterdi.

Bilash, “Çinli yetkililerin Kazakistan için orta Asya için tehlikeli olduğunu söyledim” dedi. “Şimdi fikrimi kabul etmeye başladılar.”

Çinli yetkililer, geçtiğimiz hafta, son derece başarılı bir radikalleşmeden kurtulma programı olarak gördüklerini geri almayacaklarını söylerken, daha az insanın gönderileceğini duyurdu.

Sincan’daki tutukluların akrabalarından yaklaşık 2 bin tanıklık toplayan bir eylemci olan Gen Bunin, muhtemelen 20’den fazla kişinin geçen yıl Kazakistan’a geri dönmesine izin verildiğini tahmin ediyor. Bunin, kamplardan serbest bırakılan, ancak kendi köyleriyle sınırlanan ve ülkeyi terk etmesini önleyen 70 kadarını takip etti.

Sincan’da geçen yıla kadar yaşayan Bunin, “Eylül’den bu yana serbest bırakıldı” dedi. “Akrabaları tatmin etmeye çalıştıkları, gerginlikleri etkisiz hale getirmeye çalıştıkları bir temyiz olayından şüpheleniyorum.”

Şimdiye kadar geri dönmelerine izin verilenler, büyük ölçüde Kazak vatandaşı veya Kazakistan’da doğmuş eşleri veya çocukları olanlardır.

Ailesini çaresizlikten korumak için takma adı Guli tarafından tespit edilmesini isteyen 23 yaşındaki bir Kazak vatandaş, kocasından ve iki çocuğundan iki yıldan fazla bir süre sonra ayrıldıktan sonra Temmuz ayında Sincan’dan dönebildi. Bir Kazak memurunun geri dönebileceğini söylemek için aradıktan sonra gözyaşlarına boğulduğunu söyledi.

“Bir daha asla Kazakistan’a gidemeyeceğimi, çocuklarımı bir daha göremeyeceğimi düşündüm” dedi. Tüm umudumu yitirdim.

Son aylarda, Kazakistan’da Çin doğumlu Kazaklar, Sincan’daki akrabalarının kamplardan serbest bırakıldığını duymaya başladı. Bununla birlikte, akrabaların çoğu, belirsiz koşullar altında, Kazakistan’a gidemeyen, Sincan’da kalmaktadır.

Küçük kardeşlerinden birinin 24 Aralık’ta serbest bırakıldığını ama Çin’den ayrılmadığını duyan Adilgazy Yergazy, “Tüm ailemi Kazakistan’a getirmenin bir yolunu bulmak istiyorum” dedi. “Hepsi çok korkuyorlar.”

islami sohbet sitesi

Aslen Amasya'lı olan yazarımız; 1968 yılında babasının memuriyeti nedeniyle Nevşehir'de dünyaya geldi. Tahsil hayatını çeşitli illerde tamamladı. 1989 yılında Uzman Jandarma olarak T.S.K. saflarına katıldı, yurdun çeşitli yerlerinde 22 sene görev yaptıktan sonra 2011 yılında kendi isteğiyle emekli oldu ve İzmir'e yerleşti. Evli ve iki çocuk babasıdır.

Yorumlarınızı Esirgemeyin