Mescid-i Nebevide 114 Yıllık Ampulün Hikayesi

İslami Sohbet – Dini Sohbet

Sosyal medya, şu anda 114 yıldan fazla olan 1325 Hicri’de Mescid-i Nebevi’ye yerleştirilen 114 yıllık bir ampulün fotoğrafını paylaşıyor.

Medine Belediyesi’nin web sitesine göre, Mescid-i Nebevinin inşaa edilmesinden sonra dönemin Osmanlı İmparatoru 2.Abdülhamit tarafından elektriğin icadından hemen kısa bir süre sonra elektrik kullanılmaya başlanmıştır.  Daha önce aydınlatma nasıl sağlanıyordu diye soracak olursanız, hurma dalları demet şeklinde bir araya getirilerek yakılmak suretiyle aydınlatma sağlanıyordu. Osmanlı Devleti her dönemde bu kutsal mekana gelen kişilere yardım ediyor, kolaylıklar sağlıyordu. Osmanlının son dönemlerinde dahi bu yardım ve kolaylıklar devam ediyordu. Sultan 2.Abdülhamit Han 1908 yılında İstanbul’dan Medine’ye tren yolu döşetmişti.

islami sohbet sitesi

Aslen Amasya'lı olan yazarımız; 1968 yılında babasının memuriyeti nedeniyle Nevşehir'de dünyaya geldi. Tahsil hayatını çeşitli illerde tamamladı. 1989 yılında Uzman Jandarma olarak T.S.K. saflarına katıldı, yurdun çeşitli yerlerinde 22 sene görev yaptıktan sonra 2011 yılında kendi isteğiyle emekli oldu ve İzmir'e yerleşti. Evli ve iki çocuk babasıdır.

Yorumlarınızı Esirgemeyin