Kötü Alışkanlıkları Değiştirmek

Kötü Alışkanlıklar
Kötü Alışkanlıklar

Temel olarak, sağlıksız bir yaşam tarzı bir dizi kötü alışkanlığa bağlıdır.Günlük davranış kalıplarını tekrarlamaya alışır ve yaşadığımız yaşam tarzının kalitesini görmezden geliriz. Bu, kahvemize şeker koyma alışkanlığı olsun ya da öğle yemeğinden sonra ya da yürüyüş yapmak yerine her zaman çikolata yemeyi, günlük alışkanlıklarımızın birçoğu sağlığımızı uzun vadede olumsuz etkileyebilir.

Benzer şekilde, aileler günlük şekerli muamele görüyor, yemek saatlerinde ekranlara izin veriyor ya da çocuk sağlığını olumsuz yönde etkileyebilecek tutarlı bir yatma vakti rutininde bulunmasalar bile kolayca kötü alışkanlıklar geliştirebilirler. Zaman ve sabır gerektirse de, iyi haber, alışkanlıkların değiştirilebileceği. Zamanla çocuğunuzu ve kendi sağlığınızı ve iyiliğinizi iyileştirecek yeni alışkanlıklar başlatmak mümkündür.

Yeni bir şey başlat

Kötü bir alışkanlığı durdurmaya çalışmak çok çaba alabilir. “Savaşmaya” ya da itmeye çalıştığınız şey kolayca zihninizin odak noktası olabilir. Çikolatayı düşünmeyi bırakmaya ne kadar çok çalışırsanız, o kadar fazla takıntı yapabilirsiniz. Psikolojik açıdan bakıldığında, eski olanı durdurmak yerine her zaman yeni bir alışkanlığa başlamak daha kolaydır.

Anahtar, eskinin yerine geçen yeni bir sağlıklı alışkanlık başlatmaktır. Bu, çikolatadan uzak durmak yerine, tatlı için meyvenin olduğu veya teknolojiyi yasaklamak yerine aile oyunları geceleri düzenlediğiniz anlamına gelebilir.

Küçük başla

Çok geçmeden çok fazla şey yapmaya çalışmaktan başka yeni bir yaşam tarzı değişikliği getirme niyetini hiçbir şey engelleyemez, bu da hızla hayal kırıklığına ve pes etmeye yol açar.

Zamanla oluşabilecek küçük değişiklikler yapmak, gitmenin yoludur. Örneğin, belki de okula kadar yürümek çok uzak, ama yakınlarda park edip son 10 dakikada yürümeye ne dersiniz? Ya da belki her gün ev yapımı yemekler yapmak çok büyük bir amaçtır, ancak neden haftada bir kez daha yönetilebilir olanla başlamıyorsunuz?

Kendinizi ve çocuklarınızı ödüllendirin

Eski alışkanlık yenisinden çok daha faydalı göründüğünde alışkanlıkları değiştirmek zordur. Normalde televizyon izlerken otururken, hangi çocuk bir aile yürüyüşü / döngüsü için dışarı çıkmak ister? Veya pizza yemeye alıştıklarında kim yeni bir sebze denemek ister? Yeni sağlıklı alışkanlıklar kendi başlarına ödüllendirici ve zevkli olurken, başlaması için ek bir “güçlendirici” ödüle ihtiyaçları olabilir. Örneğin, çocuklarınızın her yeni bir sebzeyi tattıklarında sürpriz yapmasını sağlayan özel bir oyun ayarlayabilirsiniz.

Yeni alışkanlığı günlük hayata entegre edin

Günlük yaşamımızla bütünleştirebilirsek bir alışkanlığı sürdürme ihtimalimiz daha yüksektir.

Çocuklarınızla okula yürüme alışkanlığı edinin (ya da araba kullanmanız gerekiyorsa, biraz daha uzağa park edin, böylece yolculuk her zaman bir yürüyüş içerir). Ya da yatmadan önce çocuklarınızla okumak ve sohbet etmek için daha fazla zamanınız olmasını sağlamak için akşamları erken saatlerde ekranları kapatma alışkanlığı edin.

Sağlıklı bir çevre yaratın

İlk makalemizde tartışıldığı gibi, eski günaha bağlı kaldığınızda, yeni bir alışkanlık başlatmak çok zordur. Bisküvilerden vazgeçmek isteyebilirsiniz, ancak en sevdiğiniz bisküvilerinizden bazılarının yakındaki bir dolapta olduğunu bildiğinizde, akşamları geçirmek zor olacaktır. Onları destekleyen yeni ve sağlıklı bir ortam oluşturduğunuzda yeni alışkanlıklara başlamak daha kolaydır.

Örneğin, çocuklarınız için süpermarkette bir kez “hayır” demek yerine, ikramlar dolabın içindeyken arka arkaya birkaç gece “hayır” demekten daha kolaydır. Aşağıdakiler gibi yeni alışkanlıkları desteklemek için ev ortamında yapabileceğiniz birçok basit değişiklik vardır:

– TV’yi başka bir odaya yerleştirin veya duvara doğru çevirin;
– Çocuğunuzun bu cihazlarda erişebileceği süreyi (ve içeriği) kısıtlayan TV’lerde, dizüstü bilgisayarlarda ve tabletlerde “ebeveyn kontrolü” ayarlarını etkinleştirin
– Eğitici çocuk kitaplarını ve oturma odasındaki sağlıklı aktiviteleri dışarıda bırakın (örn. Müzik aletleri, ip atlama vb.)
– Sağlıklı atıştırmalıklar için masaya bir kase meyve koyun veya buzdolabında doğranmış meyve veya sebzelerle (belki havuçla) bir kap bulundurun, böylece siz veya çocuğunuz buzdolabını açtığında görecekleri ilk şey bu olacaktır.

Aile alışkanlıklarına başla

Klinik deneyimime göre, ailelerdeki en başarılı değişiklikler hemen hemen her zaman birlikte çalışan ebeveynleri ve çocukları içerir. Çocuğunuzun davranışını sadece kontrol etmeye veya değiştirmeye odaklanıyorsanız, çok fazla çatışma içindesiniz. Ancak, birlikte üzerinde çalışacağınız bir aile hedefine odaklanırsanız, başarılı olmak daha kolaydır. Çocuklarınızla oturun ve onları yapmak istediğiniz sağlıklı değişikliklere dahil edin.

Örneğin, “Sanırım hepimiz evde çok fazla muamele yediğimizi (veya tabletlerimizi ve telefonlarımızı kullanarak çok fazla zaman harcadığımızı) söyleyebilirim ve daha mutlu, daha sağlıklı ve zinde olmak için değişiklikler yapabileceğimizi umuyorum. aile – sizce ne düşünüyorsunuz? ”Çocuklarınızın yeni sağlıklı rutinler içinde yer almasını sağlayın, bunun yemek pişirmeye yardımcı olması, alışveriş yapması ve hatta yaşlandıkça yemek hazırlaması olsun.

Zor durumlarla başa çıkmak

Yeni sağlıklı aile alışkanlıkları oluşturmak zor bir iştir ve eski alışkanlığa başvurma baskısı büyük hissettirdiği zaman, zor anlarda zorlanacaksınız.Anahtar, bu zor anları tahmin etmek ve onlarla nasıl başa çıkılacağı konusunda bir plan yapmaktır. Örneğin, alışveriş yaparken ve çocuklarınız ikramlar satın aldığınızda rahatsız olurlarsa, sakin kalmanıza ve pes etmemenizi sağlayacak şekilde nasıl cevap verebileceğinizi düşünün. Örneğin, çocuğunuzun protestolarını geri çekip görmezden gelebilirsiniz. Onları bir sonuçtan uyarabilirsin – “eğer beni rahatsız etmeye devam edersen, davranışlarını evde kaybedeceksin”.

islami sohbet sitesi

Aslen Amasya'lı olan yazarımız; 1968 yılında babasının memuriyeti nedeniyle Nevşehir'de dünyaya geldi. Tahsil hayatını çeşitli illerde tamamladı. 1989 yılında Uzman Jandarma olarak T.S.K. saflarına katıldı, yurdun çeşitli yerlerinde 22 sene görev yaptıktan sonra 2011 yılında kendi isteğiyle emekli oldu ve İzmir'e yerleşti. Evli ve iki çocuk babasıdır.

Yorumlarınızı Esirgemeyin