İslam Balayı Hakkında Ne diyor

islami sohbet – dini sohbet

Evlendikten sonra, yeni evliler sevgi, şefkat, heva ve heveslerinin dorukta olduğu ilk ayları başka bir memlekette geçirmek için yabancı ülkelere giderler.

Ancak soru şu: İslam’da balayına izin var mı?

Balayı, tanım gereği, eşlerin evlendikten sonra birlikte geçirdiği zaman demektir.

Değerli arkadaşlar; bizim kültürümüzde ve örfümüzde Balayı diye bir şey yoktur. Tamamen batıdan esinlenerek yaşamımıza enjekte edilmiş bir uygulamadır. Batı kökenli bir uygulama olduğu için, sırf onlara benzemek niyetiyle yapılırsa caiz olmaz. Teşebbüh Ta’zim/benzetme niyeti bulunmaksızın tatil amaçlı çıkılıyorsa buna haram demek zordur.

Bu nedenle eşler, yabancı ülkenin gümrüklerinden, uygulamalarından ve geleneklerinden veya İslam tarafından izin verilmeyen yerlerden etkilenme diklerinden emin olmalıdırlar.

KAYNAK : Mevsuatu’l-Fıkhiyyeti’l-Kuveytiyye, “Salat” mad., 27/191.
Vehbe Zuhaylî, İslâm Fıkhı Ansiklopedisi, 2/289.

islami sohbet sitesi

Aslen Amasya'lı olan yazarımız; 1968 yılında babasının memuriyeti nedeniyle Nevşehir'de dünyaya geldi. Tahsil hayatını çeşitli illerde tamamladı. 1989 yılında Uzman Jandarma olarak T.S.K. saflarına katıldı, yurdun çeşitli yerlerinde 22 sene görev yaptıktan sonra 2011 yılında kendi isteğiyle emekli oldu ve İzmir'e yerleşti. Evli ve iki çocuk babasıdır.

Yorumlarınızı Esirgemeyin