İnsanlara Zarar Verdim İslami Sohbet

Soru:

Selamün Aleyküm ve Rahmetullah

Gençlik zamanında sözlerimden veya eylemlerimden dolayı zarar verdiğim insanları görüyorum.

Artık yaşımı başımı aldım ve evliyim. Yaptığım eylemlerin ve sarf ettiğim bana ve eşime karşı yapılmasını şu an kabul edemiyorum, bununla birlikte bu bireylerin beni affetmemiş olmalarından ve bu nedenle Hesap gününde onlara zarar verdiğim için sorumlu olacağımdan korkuyorum.

Hatırlayabildiğim kadarıyla, bu kişilerin haklarına karşı hiç bir şey yapmadım, paralarını almadım ve mülklerine zarar vermedim, ama kesinlikle bu kişilere zarar verdim, bu kişilerin bazılarını hala görüyorum, bana karşı herhangi bir kin, öfke belirtmemelerine rağmen, her zaman kalplerinde bana karşı olumsuz duygu ve düşünce beslediklerinden korkuyorum.

Lütfen bana bununla nasıl başa çıkacağım konusunda tavsiyede bulun. Bu hataları nasıl düzeltebilirim? Bu durumları düzeltmek için ne yapmam gerekiyor (ergenlikten önce ve sonra ve ne zaman meydana geldiğinden emin olmadığım durumlarda)? Ergenliğe girmeden önce başkasını incitmekten sorumlu muyum?

Cevap:

Aleyküm Selam ve Rahmetullah

Sevgili kardeşim, endişeniz geçerlidir ve ergenliğe ulaştıktan sonra yaptığımız her söz ve işlemden sorumlu olduğumuz doğru.

Sorun, bu gerçek endişeyi nasıl eyleme geçirilebilir hale getirebileceğimizdir. Bahsettiğiniz gibi, bu yanlışların birçoğu finansal değildir, iade edilebilecekleri gibi, ne de büyük sorunlara yol açmadan resmen affedilmeyi aramanıza izin verecek niteliktedirler.

Bunun cevabı, aileniz için mevcut yükümlülüklerinizi ihlal etmeden fazladan yardım, ekstra dua, ekstra Kur’an okuması için elinizden gelenin en iyisini yapmaktır.

Bu günahları şimdi ve sonra akla getirmeli ve ALLAH’tan affedilmeyi ummaktır, ancak bir depresyon veya saplantı seviyesine ulaşmamalı.

ALLAH C.C. affetmeyi sever, siz yine de o kişilere rastladığınızda hatalı ve pişman olduğunuzu belirterek helallik almalısınız.

Kişinin geçmiş suçlarına takıntılı olarak tutunması, Allah’ın her yerde varlığından ve tüm evrenin tüm kontrolünden şüphe etmektir. Ve birinin günahlarını unutmak, O’nun gözlerinde korkunç olanı ışık gibi görmektir. Depresyonun aksine, bizi eyleme ve yeni çözüme götüren sağlıklı bir orta yol izlemeliyiz. Bir bilgin dediği gibi “Üzülme ve bunalık olma, koma olma. Sadece git! ”

“De ki: ‘Ey kendilerine kötülük edip aşırı giden kullarım! Allah’ın rahmetinden umudunuzu kesmeyin. Doğrusu Allah günahların hepsini bağışlar. Çünkü O, bağışlayandır, merhametlidir.’. (Zümrüt Suresi 39:53)”

islami sohbet sitesi

Aslen Amasya'lı olan yazarımız; 1968 yılında babasının memuriyeti nedeniyle Nevşehir'de dünyaya geldi. Tahsil hayatını çeşitli illerde tamamladı. 1989 yılında Uzman Jandarma olarak T.S.K. saflarına katıldı, yurdun çeşitli yerlerinde 22 sene görev yaptıktan sonra 2011 yılında kendi isteğiyle emekli oldu ve İzmir'e yerleşti. Evli ve iki çocuk babasıdır.

Yorumlarınızı Esirgemeyin