Eşimi Sürekli Azarlıyorum

Sizden Gelen Soruları Cevaplıyoruz

SORU

43 yaşındayım Son 1,5 yıldır eşimle sürekli tartışıyoruz. Hayatımızda çok fazla yanlış anlaşılma var ve yaptığı hatalardan dolayı hep onunla kavga ediyorum. Mevcut durumun ilk ve en önemli sebebi benim. Sanırım üzerimizde kara büyü olduğundan şüpheleniyorum. Anne ve babamla birlikte yaşıyoruz, onlara sorumlu bir evlat olarak bakıyorum. Ama eşim bu durumdan pek memnun değil sürekli tartışıyoruz. Ayrıca eşimin başka biriyle telefonlaştığından şüpheleniyorum.

CEVAP

Değerli kardeşim: Lütfen, bölgenizde güvenilir bir psikiyatrist veya zihinsel sağlık profesyoneli bulun ve bazı davranışların kontrol edilemez olduğunu söylediğinizden beri, gerçekten de zihinsel bir hastalıktan muzdarip olup olmadığınızı öğrenin. Lütfen, genel durumunuzu iyileştirmek için kendinize yardım etmekten ve doğru tedaviyi almaktan çekinmeyin. 

Sorunuzu bize gönderdiğiniz için teşekkür ederiz. Hem siz hem de eşinizin içinde bulunduğu çıkmazı duyduğuma üzüldüm. Her ikinize de karşılaştığınız zorlukların üstesinden gelmenize yardımcı olacak doğru yardımı bulmak için dua ediyorum.

Kardeşim, sorunuz çok kısaydı, bu yüzden soruyu en iyi şekilde cevaplamaya çalışacağım. Görünen o ki, eşini çok sık azarlıyorsun ve neden yaptığını bilmiyorsun. Fakat bir psikologa görünmen gerektiği aşikardır.

Kardeşim, bunu yapmanı şiddetle tavsiye ederim! Lütfen, bölgenizdeki güvenilir bir psikiyatrist veya zihinsel sağlık profesyoneli bulun ve bazı davranışların kontrol edilemez olduğunu söylediğinizden beri, gerçekten de akıl hastalığından muzdarip olup olmadığınızı öğrenin. Lütfen, genel durumunuzu iyileştirmek için kendinize yardım etmekten ve doğru tedaviyi almaktan çekinmeyin. Bu başka bir şeyden önce yapılmalı. Diğer problemleri (evliliğiniz de dahil olmak üzere) çözmeden önce sağlığınıza ve iyiliğinize dikkat edilmelidir.

Stabilize olduktan ve doğru tedavi gördükten sonra, o zaman, eşinizle bir şeyler tartışmaya çalışmak en iyisidir. Bunu yapmanın en iyi yolu evlilik danışmanlığı veya onunla birlikte çalışmayı seçtiğiniz akıl sağlığı profesyoneline kendi kişisel tedavinize dahil olarak size yardım etmesi olacaktır.

Akıl sağlığı tedavisine başlamak, bu noktada yapabileceğiniz en önemli şeydir.

islami sohbet sitesi

Aslen Amasya'lı olan yazarımız; 1968 yılında babasının memuriyeti nedeniyle Nevşehir'de dünyaya geldi. Tahsil hayatını çeşitli illerde tamamladı. 1989 yılında Uzman Jandarma olarak T.S.K. saflarına katıldı, yurdun çeşitli yerlerinde 22 sene görev yaptıktan sonra 2011 yılında kendi isteğiyle emekli oldu ve İzmir'e yerleşti. Evli ve iki çocuk babasıdır.

Yorumlarınızı Esirgemeyin