Çin Müslüman Çocukların Kuran Sınıfını Yasakladı

İslami Sohbet – Dini Sohbat

Çin, batılı Çin’de yaşayan Müslüman çocuklara yönelik Kuran sınıflarını yasaklıyor, yıllarca Doğu Türkistan’da bulunan müslümanlara yaptığı zulüm ve işkence ile tanınan Çin’in bu hamlesine şaşırmamak gerek..

Çinli yetkililer derhal yürürlüğe girecek bir bildirim yayınladılar, bu adım bölgede yaşayan müslümanların inanç kimliğine ve hürriyetine vurulacak bir darbe olarak karşımıza çıkıyor..

Müslümanların etnik çoğunluğunun bir hayli fazla olduğu Gansu eyaletindeki Linxia ilçesindeki okuldaki öğrencilerin artık Kuran’ı okumak ya da öğrenmek için dini binaya girmelerine izin verilmiyor.

Bildiride Şunlar Yer Alıyor;  “Herhangi bir bireyin herhangi bir İslami yazının okunmasına izin verilmez. Ve herkesin binadaki herhangi bir Müslüman kutsal kitabı öğretmesine izin verilmeyecek. Herkes ateist devlet olduğu için Çin hukukuna saygı göstermelidir .”

 

islami sohbet sitesi

Aslen Amasya'lı olan yazarımız; 1968 yılında babasının memuriyeti nedeniyle Nevşehir'de dünyaya geldi. Tahsil hayatını çeşitli illerde tamamladı. 1989 yılında Uzman Jandarma olarak T.S.K. saflarına katıldı, yurdun çeşitli yerlerinde 22 sene görev yaptıktan sonra 2011 yılında kendi isteğiyle emekli oldu ve İzmir'e yerleşti. Evli ve iki çocuk babasıdır.

Yorumlarınızı Esirgemeyin