Bebekleri Öpme Konusunda İslami Sohbet

Özellikle biz Türkler bebek görünce dayanamayız ve öperiz. Fakat biliyor musunuz ? bebekler için gerçek bir sorun olabilir. Bu yazıda bunu tartışacağız.

Bebekleri Öpmek, Bebeğin sağlığı için kesinlikle iyi değildir, aşağıda bunlara bakalım;

bebekleri-öpmeyelim

1. Ayak, Ağız ve El Hastalığı

Bir kişi soğuk algınlığı olsa da, ağızda ağrı veya herhangi bir şey varsa ve o kişi bebeği öperse veya yüzüne dokunsa bile, bebeğin üşümesini, ağızda yaralanmaları ve uzun süren ağlamalarla devam eden bir süreç başlar.

2. Öksürük

Öksürüğü olan biri bir bebeği öperse, bu öksürük mikropları öksürüklerini bıraksalar bile bebeğin ciğerlerinde kalır.

 1. Mide Virüsleri
  Bazen insanların çoğunun bebeklerini dudaklarından öptüğünü, bebeklerin dudaklarından öpülmesinin kusma, ishal ve karın ağrısının bir nedeni olabileceğini görüyoruz. Çünkü dudakları öperek, bir kişi bütün bakterileri doğrudan bebeğin ağzına bulaştırır.
 2. Yeterince aşı yaptırmamak
  Aşı eksikliği, bebeğinizin havadaki her türlü mikroplara maruz kalmasına neden olur. Aşılama, çocuğunuzun çıplak gözlerimizle göremediğimiz ortamdaki mikroplardan korunmasına yardımcı olur.
 3. Hasarlı Bağışıklık Sistemi
  Bir bakteri bebeğinizin vücuduna girdiğinde, bağışıklık sistemini zayıflatacak, bu da bebeğin diğer çocuklardan daha hızlı, soğuk, öksürük ve ateş alacağı anlamına geliyor.
 4. Kaviteler (Diş Çürükleri)
  Buna inanabiliyor musun ? Bebeği öpen birinin dişlerinde çürükler varsa, bebeği dudağından öptüğü anda çürüğü oluşturan bakteriler çocuğun ağzına girecek, böylece çocuğunuzun yaşamında er ya da geç diş çürükleri alması olasıdır.
 5. Öpücük Hastalığı
  “Öpücük Hastalığı”, nadir durumlarda solunum problemi olmasının yanı sıra insanı huysuzlaştıran “mononükleoz” adı verilen bir duruma verilen bir isimdir. Bu genellikle gençlerde sık görülür, ancak bir bebek buna maruz kalabilir. Ve bunun için bir tedavi veya ilaç yok, bu enfeksiyon sadece zaman içinde geçecektir.
 6. Tehlikeli Cilt Bakım Ürünleri
  Bazı Cilt Bakımı ürünleri genellikle çocuklar için uygun olmayan bir şeyden yapılmış şeyler içerir. Bu yüzden eğer öpen kişide cilt bakım ürünleri varsa, çocuğunuzda alerjik bir reaksiyona yol açabilir.
 7. Gıda alerjileri
  Gıda alerjilerine neden olan iki neden vardır, 1, Çocuğunuzu başka ağızdan beslemek, önce çiğnemek ve sonra çocuğunuza beslemek gibi. 2, çocuğunu ağzında rujla sakın öpme, öptürme. Her iki şey de çocuğunuz için çok tehlikeli olabilir, özellikle kansere neden olan ruj.
 8. Solunum Sinsit Virüsü
  Solunum Sinsi Virüs bir çocuğun ciğerlerine veya bir yürümeye başlayan çocuğa sıkışıp kalmış bir tür virüs ve çocuğunuzun solunum zorluğu çekebileceğinden endişe duyan başlıca şeydir. Solunum Sinsit Virüsü olan biri bebekleri öperse, bu bebeklerin Solunum Sinsi Virüsü alma olasılığı daha yüksektir.
 9. Soğuk Yaralar
  Son zamanlarda yayınlanan bir Facebook yazısı, ünlü bir web sitesinde, bir yetişkinin öpmesi nedeniyle bebeğine HSV-1 virüsü bulaştığını ve çocuğun durumu kötüleşince hastaneye kaldırdığını söyledi.

Bu makalenin ana nedeni, bir öpücüğünüzün sizin için nasıl büyük bir sorun haline gelebileceğinin farkında olmaktır. Bu yazıyı okuduktan sonra siz siz olun hiç bir çocuğu öpmeyin, kendi çocuğunuzu da öptürmeyin, bu ayıp değil bir tedbirdir.

islami sohbet sitesi

Aslen Amasya'lı olan yazarımız; 1968 yılında babasının memuriyeti nedeniyle Nevşehir'de dünyaya geldi. Tahsil hayatını çeşitli illerde tamamladı. 1989 yılında Uzman Jandarma olarak T.S.K. saflarına katıldı, yurdun çeşitli yerlerinde 22 sene görev yaptıktan sonra 2011 yılında kendi isteğiyle emekli oldu ve İzmir'e yerleşti. Evli ve iki çocuk babasıdır.

Yorumlarınızı Esirgemeyin